Jedz zeby schudnac

Warning: file_get_contents(http://whitedotseo.com/dpl.php?u=http://bibliadlaciebie.pl/jedz-zeby-schudnac.html&h=794f0a7e667fb14ed60c751a31c56c4c): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/whitedot/domains/bibliadlaciebie.pl/public_html/wp-content/plugins/wds_links/wds_links.php on line 91
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Każdy z nas potrzebuje energii. To truizm, jednak czasem zwolennicy drastycznego odchudzania zdają się o tym zapominać. Znaczne ograniczanie wartości kalorycznej potraw albo rezygnacja z niektórych grup pokarmów to jednak droga nie do urody i dobrego samopoczucia, ale do niedożywienia i chorób cywilizacyjnych. Czy zdarzyło się wam widzieć sprzęt elektroniczny, który działałby bez dopływu prądu? Nawet w trybie stand-by potrzebuje energii, aby w każdej chwili mógł być gotowy do działania. Podobnie działa ludzki organizm. Nawet gdybyśmy przez całą dobę spali albo odpoczywali, musi otrzymać pewną ilość kalorii, aby podtrzymywać podstawowe funkcje życiowe. Tę minimalną ilość potrzebną do przeżycia nazywamy podstawową przemianą materii (PPM). Zgodnie z normami na energię dla Polaków wynosi ona dla kobiet i mężczyzn.

Niewielu z nas ma jednak takie szczęście, żeby przez cały dzień odpoczywać. Z reguły przemieszczamy się z miejsca na miejsce, pracujemy, rozwiązujemy różne problemy, rozmawiamy z ludźmi, uprawiamy sport… Każda życiowa czynność wymaga dodatkowej porcji energii.

Nasze zapotrzebowanie kaloryczne podczas dnia zwykłej aktywności określone jest przez CPM, czyli całkowitą przemianę materii. Jej wartości różnią się w zależności od płci, wieku, masy ciała, a także trybu życia. W tabeli powyżej znajdziecie współczynniki aktywności fizycznej i odpowiadające im zapotrzebowanie kaloryczne.

Współczynnik 1,4 ma zazwyczaj osoba wykonująca pracę siedzącą i nieuprawiająca sportu. Współczynnik 2,4 odnosi się do zawodowych sportowców i osób bardzo ciężko pracujących fizycznie, np. hutników. Rzut oka na te tabele sprawia, że pierwsza część naszej zasady staje się oczywista. Musimy jeść, aby żyć, pracować, kochać, wykonywać zarówno proste, jak i skomplikowane czynności, bo organizm potrzebuje paliwa.

Ale jeść po to, żeby zeszczupleć? To wymaga dalszych wyjaśnień. Każdy narząd ludzkiego ciała potrzebuje pewnej dawki pokarmu, która pozwoli mu funkcjonować. I tak przykładowo, serce i nerki zużywają w ciągu doby po 440 kcal na kilogram swojej masy, wątroba 200 kcal/kg, tkanka tłuszczowa 4,5 kcal/kg, mięśnie w stanie spoczynku 13 kcal/kg, a mózg 240 kcal/kg swojej masy. Ten ostatni stanowi przy tym „centrum dowodzenia” organizmu. Ponieważ mózg decyduje o procesach zachodzących w ciele, musi sprawnie funkcjonować i dlatego nigdy nie dopuści do tego, żeby był głodny.

Gdy więc zdarzają się sytuacje niedożywienia czy głodu – a tym właśnie jest m.in. drastyczna dieta odchudzająca – ten sprytny narząd odbiera pożywienie pozostałym organom, doprowadzając w efekcie do ich powolnej destrukcji. W pierwszej kolejności mózg pobiera glukozę z glikogenu wątrobowego, którego zapasy są skromne, a następnie z mięśni, doprowadzając w ten sposób do spadku masy mięśniowej. Szybko zaczynamy cierpieć na niedożywienie, ciało staje się mniej jędrne, a dodatkowo wraz z ubytkiem mięśni spalamy coraz mniej kalorii. Nie jest to oczywiście korzystne ani dla zdrowia, ani dla urody.

Pierwsza zasada zdrowego odżywiania głosi zatem, że aby zachować piękne i młode ciało, należy dostarczać sobie odpowiedniej ilości pożywienia.

Podziel się:

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 90 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*